Recese vyvolaná touto metodou je mírnější, tím je i nižší míra nezaměstnanosti, recese však trvá déle.
Srovnáme-li dobu trvání přizpůsobovacího období u metody cold turkey a u gradualistické metody, pak je patrné, že délka závisí na rychlosti přizpůsobení očekávané inflace její očekávané hodnotě v bodě dlouhodobé rovnováhy. Jestliže se očekávaná inflace formuje adaptivně, resp. staticky (j = 1), potom přizpůsobení očekávané inflace na základě skutečného vývoje inflace je relativně rychlé.
Dobu trvání přizpůsobovacího procesu ovlivňuje i sklon křivky SP, tj. koeficient g. Čím větší je koeficient g, tj. čím rapidnější je pokles míry inflace při poklesu míry růstu agregátní poptávky, tím kratší je přizpůsobovací období.
Srovnání metody cold turkey a gradualistiké metody
Kriteriem volby typu antiinflační politiky pro dosažení cíle dezinflace je otázka, jak se bude formovat očekávaná inflace. U gradualistické metody dezinflace nemusí veřejnost uvěřit, že tato politika přinese výraznější snížení míry inflace, když v prvních létech její aplikace je snížení míry skutečné inflace velmi malé a nemusí být tedy pro hospodářské subjekty přesvědčivé natolik, aby snížily míru očekávané inflace. Politika cold turkey by tak měla větší kredibilitu než politika gradualistická.
Žádné komentáře:
Okomentovat