Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Ve výchozím bodě existuje dlouhodobá rovnováha:

  • Existuje rovnováha mezi agregátní poptávkou a nabídkou
  • Skutečná míra inflace se rovná očekávané míře inflace
  • Reálná mzdová sazba se rovná rovnovážné reálné mzdové sazbě

V důsledku fiskální nebo monetární expanze se křivka agregátní poptávky posune doprava a nahoru. Dochází k růstu produkce i cenové hladiny. Dále dojde ke snížení reálných mezd, protože nominální mzda zůstala stejná. Nový bod rovnováhy je pouze bodem krátkodobé rovnováhy. Jakmile pracovníci rozpoznají, že došlo ke zvýšení cenové hladiny, budou při dalších mzdových jednáních a uzavírání mzdových dohod požadovat zvýšení nominálních mezd úměrně růstu skutečné cenové hladiny. Zakotví míru očekávané inflace předem do mzdových sazeb. Tím dojde k růstu mzdových nákladů v nákladech firem a k růstu agregátních nákladů a cen a k posunu krátkodobé křivky agregátní nabídky doleva.

Jestliže dojde pouze k jednorázovému zvýšení agregátní poptávky dojde po posunu křivky SAS ke snížení produkce a v dalším přizpůsobovacím procesu by se produkce postupně vrátila do své výchozí pozice na úroveň potenciálního produktu. Produkce a zaměstnanost začne při jednorázovém zvýšení agregátní poptávky fluktuovat.

Zamezit fluktuaci produkce a udržet úroveň produkce nad potenciálním produktem lze tak, že dojde k permanentnímu zvyšování agregátní poptávky, tj. k její permanentní akceleraci.

Křivka SP

Obr. str. 282

Křivka SP vyjadřuje takové kombinace úrovní, resp. tempa růstu produkce a míry inflace, které jsou kompatibilní s danou (neměnnou) očekávanou mírou inflace: křivka SP je reformulací křivky krátkodobé dynamické agregátní nabídky. Podél dané křivky SP je míra očekávané inflace neměnná.

Míra růstu inflace můžeme zapsat také jako rozdíl míry růstu nominálních mezd a míry růstu produktivity práce.

Žádné komentáře:

Okomentovat