Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Poloha křivky krátkodobé agregátní nabídky

Vzroste-li nominální mzdová sazba potom se křivka SAS posune nahoru. Vzroste-li zásoba kapitálu, materiálu a energie, případně zvýší-li se úroveň používané technologie při daném objemu zaměstnanosti, produkční funkce se posune nahoru a křivka agregátní poptávky po práci se posune nahoru. Křivka krátkodobé agregátní nabídky se posune doprava: při stejné cenové úrovni je vyrobeno a nabízeno větší množství produkce, protože vzrostla produktivita práce pracovníků v důsledku růstu jejich kapitálové vybavenosti, případně v důsledku růstu úrovně používané technologie.

Body mimo křivku krátkodobé agregátní nabídky

V bodech napravo od křivky krátkodobé agregátní nabídky firmy vyrábějí příliš mnoho produkce, zaměstnávají příliš mnoho pracovníků a reálná mzda převyšuje marginální produkt zaměstnaných pracovníků. Firmy mohou zvýšit zisk snížením produkce a zaměstnanosti.

Původní keynesiánský model: nepružné nominální mzdy a nedobrovolná nezaměstnanost

Sníží-li se autonomní výdaje: křivka agregátní poptávky se posune doleva. V novém bodě krátkodobé rovnováhy při nižší cenové úrovni je úroveň produkce nabízené a poptávané na nižší úrovni než je potenciální produkt. V důsledku nepružnosti nominálních mezd při poklesu cenové úrovně dojde k růstu reálných mezd, což má za následek, že klesne poptávka po práci firem a vzroste nabídka práce. Vzniká nedobrovolná nezaměstnanost. Obr. str. 203

Žádné komentáře:

Okomentovat