Phillipsova křivka a křivka agregátní nabídky vyjadřují ve své podstatě stejné vzájemné vztahy. Rovnice křivky agregátní nabídky: P = Pe + (1 / d) * (Y – Y*)
Pt – Pt-1 = (Pet – Pt-1) + (1 / d) * (Y – Y*)
Rovnice křivky krátkodobé dynamické agregátní nabídky: pt = pet + (1 / d) * (Y – Y*)
Je-li skutečná produkce rovna potenciálnímu produktu, a tedy skutečná míra nezaměstnanosti se rovná přirozené, potom se skutečná míra inflace rovná očekávané míře inflace. Je-li skutečný produkt větší než potenciální produkt, a je-li skutečná míra nezaměstnanosti nižší než přirozená míra nezaměstnanosti, potom se skutečná míra inflace rovná součtu očekávané míry inflace a přírůstku skutečné inflace pramenící z titulu substituce mezi mírou nezaměstnanosti a mírou inflace podél krátkodobé Phillipsovy křivky. Je-li skutečný produkt menší než potenciální produkt, a je-li skutečná míra nezaměstnanosti větší než přirozená míra nezaměstnanosti, potom se skutečná míra inflace rovná rozdílu očekávané míry inflace a snížení míry inflace pramenící z titulu substituce mezi mírou nezaměstnanosti a mírou inflace podél krátkodobé Phillipsovy křivky.
Krátkodobá Phillipsova křivka je jen reformulací křivky krátkodobé dynamické agregátní nabídky.
Křivka krátkodobé dynamické agregátní nabídky
Obr. str. 276
Podél každé křivky krátkodobé dynamické agregátní nabídky je míra očekávané inflace daná. Pokud se skutečný produkt rovná potenciálnímu, potom se skutečná míra inflace rovná míře očekávané inflace.
Žádné komentáře:
Okomentovat