Politické rozhodování se odehrává v rámci souboru pravidel; těmi jsou zákl. zákony a volební systém. Rozhodnutí uskutečňují volení představitelé. Politikové jsou většinou motivováni směsí pragmatizmu a ideologie – spojují hledání cest k pol. přežití se svými názory, jak by se zemi mělo vládnout. O politicích se předpokládá, že se chovají tak, aby maximalizovali své volební šance.
Politiky volí spotřebitelé – ti očekávají, že demokracie slouží jejich potřebám.
Mezi voliči a politiky se nacházejí organizace známé jako zájmové skupiny. Tyto skupiny představují občany nebo firmy, jež se spojili dohromady do zájmového lobby v nějakém zájmu nebo záležitosti. Koalice se tvoří proto, aby zajišťovala ochranu důchodů a privilegií svých členů.
Mechanizmy veřejné volby
V každé zemi existuje pol. systém neboli mechanizmus tvorby kolektivních rozhodnutí čili mechanizmus veřejné volby. Při procesu veřejné volby se individuální preference spojují do kolektivních rozhodnutí.
Kolektivní rozhodnutí mohou být rozdělena do tří obecných kategorií:
a) škodlivá - vláda podniká kroky, kt. každého poškozují (jaderná válka)
b) redistribuční – společnost může zdanit jednu skupinu a dotovat jinou, uvalit clo na určitou skupinu výrobků,…
c) efektivní à Paretova zlepšení – akce zlepšující uspokojení všech (každý je na tom lépe a nikdo hůře) – podpora vědy, veřejně prospěšná zdravotnická opatření
Žádné komentáře:
Okomentovat