EU
Rozdílnost systémů agrárních úvěrů v členských zemích EU je dána historickým vývojem, polohou států a agroekologickými podmínkami, stupněm rozvoje agrárního sektoru a jiných odvětví národního hospodářství. Společným rysem je však i v liberálnějších systémech respektování specifik zemědělství a určitá, i když diferencovaná míra podpory státu, stejně tak jako existence specializovaných institucí nebo specializovaných oddělení bank.
Agrární úvěry jsou dále ovlivněny úrovní konkurence a podmínkami na trhu těchto úvěrů. V zásadě existují dva typy trhů:
V podmínkách liberalizace úvěrového trhu se projevuje u půjčovatelů tendence k širší diverzifikaci úvěrového portfolia, což snižuje riziko při půjčování rizikovějším klientům, za něž jsou zemědělci všeobecně považováni (např. Velká Británie, Irsko a v podstatě i země Beneluxu). Avšak i v těchto zemích existují specializované instituce, které řeší specifické problémy zemědělství týkající se např. vazby na základní produkční faktor – půdu. Mezi tyto instituce patří různé záruční a restrukturalizační fondy
V podmínkách značného vlivu státu, který je zpravidla spojen se specifickými systémy financování, nízkou úrovní konkurence v oblasti agrárních trhů apod., vznikají a jsou podporovány určité specializované banky (např. Řecko, Itálie)
V oblasti agrárních úvěrů mají také podstavný vliv družstevní úvěrové instituce. Jejich výhodou bývá dokonalá znalost domácího regionu a věcných problémů zemědělství. Působí obvykle z pozice univerzální lokální banky a pro svou klientelu mohu případně vykonávat i služby v zahraničí. Obecně se však u tohoto typu institucí projevuje spíše tendence ke sdružování a k evropské spolupráci než ke konkurenci.
Postupující liberalizace bankovní legislativy v Evropské unii vede k rozšiřování konkurence a nabídky bankovních produktů, což platí i pro oblast agrárních úvěrů. I nadále však bude platit, že jejich velká část se bude vztahovat ke státním opatřením nebo jimi bude řízena.
Francie – až do 80. let tvořily státem subvencované agrární úvěry téměr ¾ všech úvěrů francouzského zemědělství. Monopolní postavení v této oblasti měla až do roku 1990 banka Crédit Agricole. Od roku 1990 zde působí na základě provedeného konkurzního řízení další banky: Societé Générale, Crédit Mutuel, Banques Popularies, Banque Nationale de Paris. Avšak banka Crédit Agricole si udržuje své výsadní postavení.
Žádné komentáře:
Okomentovat