– výše určují stanovy i to zda jeden člen může mít i více podílů, nebo pouze jeden podíl. Podíl může být ve formě materiální nebo peněžní
Družstevní orgány a jejich složení – jsou jednak obligatorní (bez nich se družstvo neobejde) nebo fakultativní (o jejich řízení rozhoduje členská schůze)
Obligatorními orgány jsou:
- členská schůze jako nejvyšší orgán družstva
- představenstvo v čele s předsedou
- kontrolní komise
Fakultativní orgány jsou bývají různé komise
Zrušení, sloučení a rozdělení družstva – to se může uskutečnit usnesením členské schůze
Obchodní zákoník definuje družstvo jako společenství neuzavřeného počtu osob založené za účelem podnikání nebo zajišťování hospodářských, sociálních nebo jiných potřeb svých členů.
Minimální počet členů je buď pět osob fyzických nebo dvě osoby právnické. Pro založení se vyžaduje ustavující schůze družstva, která schvaluje stanovy, volí představenstvo a kontrolní komisi a určuje zapisované jmění.
Základní jmění musí dosahovat nejméně 50 tis.Kč a musí být zaspáno do obchodního rejstříku.
Družstvo vzniká dnem zápisu do obchodního rejstříku. Návrh na zápis musí podat představenstvo.
Orgány družstva jsou orány kolektivními a tvoří je členové družstva, kteří dosáhli 18 let. Nejvyšším orgánem je členská schůze, statutárním orgánem je představenstvo družstva. Obligatorním orgánem je kontrolní komise.
K zrušení družstva může dojít usnesením členské schůze, prohlášením konkurzu, rozhodnutím soudu, uplynutím doby, na kterou bylo družstvo zřízeno, nebo dosažením účelu, k němuž bylo zřízeno.
Žádné komentáře:
Okomentovat