Nejjednodušším způsobem zahrnutí existujícího rizika do výpočtu současné nebo budoucí hodnoty projektu je zvýšení bezrizikové úrokové míry o rizikovou prémii. Riziková prémie je ta část výnosu kapitálu, která kompenzuje vlastníkovi kapitálu riziko spojené s danou investiční činností.
Zvyšování úrokové míry o rizikovou prémii závisí na možnosti diverzifikace rizika.
Nesystematické riziko lze snížit diverzifikací (investováním do mnohých projektů), protože je možné ho eliminovat, není možné očekávat vyšší výnos, než poskytuje bezriziková investice.
Systematické riziko není možné diverzifikovat, je-li s daným projektem spojeno toto riziko, alternativní náklady investice jsou vyšší než bezriziková míra, úroková míra by měla být zvýšena o rizikovou prémii.
Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM) – měří rizikovou prémii kapitálové investice porovnáváním očekávaného výnosu této investice s očekávaným výnosem celého akciového trhu. Rizikové prémie z akcie (rozdíl mezi očekávaným výnosem a bezrizikovou mírou) se vyvíjí proporcionálně s rizikovou prémii celého akciového trhu (dodatečný výnos, který může investor očekávat za podstoupení systematického rizika spojeného s akciovým trhem).
Faktor beta (b) měří citlivost výnosu z aktiva na změny trhu tedy systematické riziko aktiv. Při daném beta je možné určit korigovanou úrokovou míru pro výpočet současné hodnoty rizikového aktiva. Úroková míra vyjadřuje očekávaný výnos aktiva, tzn. bezrizikovou míru plus rizikovou prémii odrážející systematické riziko.
Žádné komentáře:
Okomentovat