Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Faktory ovlivňující výši úrokových sazeb:

- riziko nesplacení půjčky dlužníkem (může být sníženo zástavou),

- doba trvání půjčky (dlouhodobější jsou rizikovější, mívají vyšší sazby),

- zdanění úroků z půjčky

Alokační fce úrokové míry – trh kapitálu je charakterizován permanentním převisem poptávky po zápůjčních zdrojích, proto dochází k jevu “přidělování úvěrů”, tzn. že jsou jen částečně alokovány do nejhodnotnějších projektů prostřednictvím tržní úrokové sazby a částečně jsou přidělovány netržními principy.
Reálná úroková míra r – vyjadřuje prémii v dodatečném objemu budoucího statku, která musí být na trhu nabídnuta výměnou za vzdání se současné spotřeby tohoto statku.

Nominální úroková míra rn – dodatečná částka peněz, která musí být poskytnuta v budoucnosti výměnou za poskytnutí určité částky peněz v současnosti

Cenová úroveň Pm = množství peněz, které potřebujeme k nákupu dodatečné jednotky reálného statku

Očekávaná míra inflace a – poměr cenových hladin v obou okamžicích:

1+a = Pm1 / Pm0

Vztah mezi nominální a reálnou úrokovou sazbou:

rn = r + a

nominální úroková sazby se rovná součtu očekávané míry inflace a reálné úrokové míry

investor musí při svém rozhodování upravit reálnou úrokovou míru o míru očekávané inflace. Současná hodnota budoucích příjmů se snižuje s rostoucí mírou inflace. S růstem inflace se mění struktura investic ve prospěch krátkodobějších investic, snižuje se také rozsah investic, protože vyšší nominální úroková míra způsobí, že se sníží současná hodnota všech budoucích příjmů a současná hodnota některých budoucích příjmů dokonce poklesne pod hodnotu současných nákladů, které musí investor vynaložit, aby tyto budoucí příjmy získal.

Žádné komentáře:

Okomentovat