Úrok = částka peněz placená dlužníkem věřiteli za poskytnutí peněžní částky. Poměr úroku k vel. Zapůjčené částce se vyjadřuje v procentech a nazývá se úroková míra ( úroková sazba).
– Vklady u bank jsou z hlediska investorů pokládány za nejjednodušší a relativně nejbezpečnější investice. Proto obvykle přinášejí nižší úrokový výnos než investice náročnější, jako jsou např. investice reálné, investice do cenných papírů či jejich derivátů apod.
– Výše úrokové sazby je ovlivněna:
– všeobecná situace na finančním trhu
– míra inflace a očekávání jejího budoucího vývoje
– rozsah investičních možností na finančním trhu
– značnou roli hraje též doba úložky volných peněžních prostředků, výše vkladu
– naléhavost potřeby výpůjčky volných peněžních prostředků pro aktivní obchody banky, případně omezená možnost obstarat si potřebné volné peněžní zdroje jinou cestou, např. výpůjčkami od jiných bank domácích či zahraničních, emisí dluhových cenných papírů banky apod.
– Cena vypůjčených prostředků je nepřímo ovlivňována i dalšími náklady
– Výše úrokové sazby:
– pevná - sjednána jako jednotná na celou dobu trvání vkladu, nebo je diferencována podle délky doby vkladu. Není-li jinak stanoveno, nemůže být během této doby měněna. Je zřejmé, že právě u tohoto typu sazby nejvíce působí vlivy plynoucí z uvedených makroekonomických činitelů, zejména rovnováha finančního trhu a její změny, míra inflace, pestrost a likvidita jiných než vkladových nástrojů finančního trhu apod
– pohyblivá – může být měněna buď v obdobích nebo podle vývoje proměnlivé tržní úrokové sazby
– kombinovaná – zčásti pevná z části proměnlivá do jisté míry snižuje riziko vkladatele spojené s nejistou pohybu proměnných, na jejichž základě je daná úroková míra vázána.
– sazbu sjednanou na období ročního úročení a připisování úroků, anebo na
období kratší (např. na období čtvrt- či půlroční, měsíční apod.)
– úroky jsou zdaňovány, daňová sazba v ČR činí 15%
Žádné komentáře:
Okomentovat