Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

intervenční nákupy

– Účelem intervenčního nákupu je zajistit náhradní plnění závazku z burzovního obchodu. Za člena burzy, který není schopen dodat cenné papíry kupující protistraně, nákup provede samotná burza. Její poptávka je zveřejňována v nákupech uskutečňovaných na parketu burzy. Členové reagují nabídkami zapsanými na formuláři. Intervenční nákup není burzovní obchod.
– Cena intervenční poptávky se odvíjí od nejvyššího kurzu dosaženého u předmětné­ho papíru v období od okamžiku vzniku chyby do okamžiku intervenčního nákupu, zvýšeného o 25 %. Nepodaří-li se obchod uskutečnit, zvyšuje se cena o dalších 25 %. Není-li ani ve třetím aukčním kole poslední objednávka úspěšná, chybující člen burzy dodává do burzovního registru finanční částku přímo v penězích.
– Věřitel obdrží peněžní náhradu ve výši limitní ceny objednávky na nákup předložené ve třetím aukčním kole.
– Kurz cenného papíru je cena, za kterou se cenný papír kupuje a prodává v automatických obchodech.
– Kurz dluhopisů se uvádí v procentech z nesplacené nominální částky peněz. Kurz ostatních cenných papírů se uvádí v Kč. Cena, za kterou se cenný papír kupuje a prodává v rámci jiných typů burzovních obchodů, není kurzem.
– Cenným papírům vstupujícím na burzovní trh je přiřazen tzv. střed povoleného rozpětí. Při jeho stanovení se přihlíží ke jmenovité hodnotě cenného papíru, je­ho ceně na primárním trhu, na mimoburzovním trhu, jakož i ke kurzům obdobných cenných papírů, platným v okamžiku jeho stanovení (kotace). Burzovnípředpisy určují další podrobnosti.

Žádné komentáře:

Okomentovat