Fiskální politika – je to záměrná politika vlády (exekutivy v širším slova smyslu, protože se to dá dostat i na krajskou úroveň, případně Praha), nástroj hospodářské politiky, kterou má vláda:
- Subjekt – vláda jako kolektivní orgán a to, co ji svěřuje do pravomoci zákon
- Objekt (cíl) – ovlivňování makroekonomických údajů: výkonnost ekonomiky měřena HDP, zaměstnanost, důchodová politika obecně, zahraničně-obchodní politika (podpora exportu), (de facto magický 4-úhelník).
- Nástroje fiskální politiky:
- Veřejné finance:
- Veřejné rozpočty:
- Státní rozpočet – tento zákon předkládá vláda jako kolektivní orgán a schvaluje Poslanecká sněmovna. Schvaluje se na rok. Zákon o státním rozpočtu nemá sankce, protože příjmová část je jenom vize (nemusí se naplnit), ale výdajová část se musí dodržet.
- vestavěné stabilizátory – jako vestavěný stabilizátor bychom mohli použít Státní zemědělský intervenční fond. Tento fond se obecně chová tak, že když je něčeho moc, tak to vykoupí (může to dát do státních hmotných rezerv) a pak tím můžou ovlivňovat cenu (typicky obilí) – když je toho málo a cena je vysoká, tak se to hodí na trh, čím se cena ovlivní.
Jako vestavěný stabilizátor bychom mohli použít taky progresivní zdanění. Předpokládá se, že v době konjunktury lidé vydělávají více, tudíž spadají do vyšší kategorie. Když bude špatně, tak lidé spadnou do nižší sazby, problém je však, když je inflace, protože nominální hodnoty jsou určeny zákonem, který představuje rigidní faktor. - Rozpočty obcí a krajů – liší se v příjmové části. Kraj něco dostane ze státního rozpočtu, ale jinak má příjem ze svého majetku. Obce taky žijí z obecního majetku, místních poplatků a z daně z nemovitostí (jsou to jediné daně, které jdou do obecní kasy).
- Veřejné zdravotní pojišťovny
- Je jich několik (VOZ, Vojenská atd.)
- Byť se naše platby jmenují pojistné, tak to jsou povinné veřejné platby.
- diskreční opatření – vyžadují rozhodnutí vlády, nebo parlamentu (to zjistím ze zákona), takže působí s určitým zpožděním, přičemž jsou to konkrétní rozhodnutí, třeba o dotaci nějaké firmy.
Vsuvka: Praha roste nejvíc, je tady největší ekonomická aktivita – firmy tady mají sídlo, ne že tady jsou továrny. Většina firem tady má sídlo (daňový domicil, kde daně přihlašuje). Dělají to kvůli daňové kontrole. Je tady takové množstvo firem, že kdyby se daňová kontrola dělala po pořadí, tak by k ní na jednu firmu nedocházelo tak často jako jinde (případně, by se nestihla udělat vůbec).
Jak majetkově funguje vláda:
- „když chce ministr prodat židli, tak to neudělá sám“. Je tu tady od toho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Žádné komentáře:
Okomentovat