Cizí zdroje jsou pro podnik méně nákladné zejména pro to, že úroky placené za použití cizích finančních zdrojů jsou zahrnované do daňově uznatelných nákladů
I pře uvedenou výhodu cizích zdrojů není možné zvyšovat zadluženost podniku nadměrně, neboť se podnik může vystavit riziku, že nebude schopen zvýšené závazky uhradit. Na zvýšené riziko by mohli reagovat i věřitelé zvýšenými úrokovými sazbami za poskytnutí svých prostředků nebo by prostředky nemuseli poskytnout vůbec.
Likvidní politika podniku – souvisí s rozhodováním podniku o zajištění trvalé platební schopnosti a s rozhodnutím o míře rizika, která je pro trvalé zajištění platební schopnosti podniku přijatelná jak pro vlastníky podniku, tak pro jeho management a věřitele. Úzce souvisí s dluhovou politikou. Platební schopnost vyjadřují ukazatele dlouhodobé a krátkodobé likvidity.
Dlouhodobá likvidita je předmětem zájmu věřitelů, kteří svěřují své prostředky podniku na dobu delší než 1rok
Krátkodobá likvidita má zajistit, aby se podnik nedostal do platební neschopnosti v krátkém časovém období. aby byl schopen uhradit své závazky splatné do 1 roku.
Likvidní politika v oblasti rizika zahrnuje identifikaci rizika, především příčiny vzniku,měření stupně rizika, kvantifikaci vlivu rizika a ochranu proti riziku
Management bude volit takovou strukturu finančních zdrojů, která bude maximalizovat výnosy podniku a minimalizovat rizika s vyššími výnosy spojená.
Žádné komentáře:
Okomentovat