podle zákona jedné ceny (předchůdce parity k.s.) by mělo mít každé zboží v různých zemích po přepočítání měnovým kurzem stejnou cenu
pokud je rovnováha porušena (zvýšení ceny zboží v zahraničí), dochází ke zbožové arbitráži – poroste poptávka po zboží na dom. trhu, kde je cena nižší a toto zboží bude prodáno na zahraničním trhu, kde je cena vyšší, s cílem dosažení zisku. Rostoucí poptávka po zboží na dom. trhu povede k růstu ceny a naopak zvýšená nabídka zboží na zahr. trhu vyvolá pokles ceny. Současně se mění i nabídka a poptávka po zahraniční měně na devizovém trhu. Vývoz zboží do zahr. se projeví růstem nabídky zahr. měny na dom. devizovém trhu a jejím znehodnocením. Proces probíhá do obnovení rovnováhy.
Arbitráž probíhá pouze tehdy, je-li cenový rozdíl u dom. a zahr. zboží dostačující k pokrytí transakčních nákladů a k dosažení zisku.
parita kupní síly je: absolutní
relativní
absolutní - vyjadřuje statický pohled na měnový kurz a zabývá se jeho vymezením
relativní - vyjadřuje dynamický pohled na měn. kurz a zabývá se příčinami jeho pohybu
obě vycházejí ze zákona jedné ceny
Podle absolutní verze parity kupní síly by cenová hladina (nikoli jednotlivé zboží) po přepočtu měn. kurzem měla být ve všech zemích stejná. Měnový kurz je podle teorie roven poměru cenových hladin. Cenová hladina se měří pomocí cen koše spotřebního zboží.
Žádné komentáře:
Okomentovat