Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

19. Trhy euroobligací a cenných europapírů

19. (vymezení pojmů domácí obligace, mezinárodní obligace, zahraniční obligace, euroobligace, rozdíl mezi euroobligacemi a europůjčkami, syndikáty euroobligací, úlohy členů syndikátů a poplatky, cenné papíry s pohyblivými sazbami, úrokový swap a kuponový swap, organizování emise cenných europapírů)

Trh euroobligací je převážně neregulovaný mezinárodní kapitálový trh

Domácí obligace - emitovaná dlužníkem, který je rezidentem
mezinárodní obligace - emitovaná dlužníkem v zemi, která není totožná s jeho sídlem
zahraniční obligace - emitovaná dlužníkem - nerezidentem trhu určité země a denominování v měně této země (vydaná ve CHF v Japonsku a prodávana v Curichu) - jsou upisovány a prodávány bankami ze země, kde je thr
euroobligace - upisují a prodávají se na různých mezinárodních trzích např. Emise USD vydaná v Německu obchoduje se v různých zemích.

V posledních letech se trh syn. půjček zmenšuje a euroobligací zvětšuje
euroobligace mají možnost vyjímky zdanění výnosů (vydáno na jméno nerezidenta daňových rájů)

Rozdíly mezi euroobligacemi a europůjčkami
existuje podstatný rozdíl. Banky obstarávající místění euroobligací na finančním trhu, fungují jako investiční banky, jejichž riziko je omezené do výše rizika plynoucího z investorů jednotlivých emisí. Banky zde nemají žádný další závazek upsat zbylé obligace do vlastního portfolia. Rizika nesplácení závazků, rizika nedostatečné likvidity a kapitálové zisky a ztráty z likvidace před dobou splatnosti nesou ti, kdo získali obligace, nikoli obstarávající banky. Naproti tomu u syndikátních půjček musejí manažerské a jiné zúúčastněné banky přispívat k financování v době čerpání půjčky. Ve financování musí pokračovat při každém opakujícím se termínu. Kromě toho nesou díl rizika nesplácení závazků. Tento podstatný rozdíl mezi funkcemi investiční banky a funkcemi komerční banky odděluje dva trhy.

Žádné komentáře:

Okomentovat