Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Průměrná (všeobecná) míra zisku:

Průměrná (všeobecná) míra zisku: je jedno do jakého odvětví je vynakládán kapitál (aby přinesl zisk), všude je zhodnocován stejně. Díky homogenní struktuře kapitalistické ekonomiky (mnoho významných firem v odvětví, neexistují řádové rozdíly) je kapitál dostatečný pro podnikání v jednom odvětví, dostačující i v jiném odvětví. Míra zisku = zisk / kapitál * 100. Kapitál byl vynakládán v rozdílné struktuře - K = c + v (nákup strojů, zařízení, surovin = c a práce = v). Poměr (c:v) je v různých výrobách odlišný (je vynakládáno různé množství práce = podle PTH jsou vytvářeny různě velké hodnoty a tedy by měly být rozdílné i míry zisku, ale v praxi nebyly – diskuse bez řešení).
Hledal invariantní měřítko hodnoty – takové zboží, jehož hodnota by byla nezávislá na změnách míry zisku
Ricardův efekt – změna míry zisku má vliv na směnné poměry tj. zpochybnění pracovní teorie hodnoty
V teorii rozdělování naráží na problém antagonismu důchodů: Hnv (hodnota) se rozkládá na mzdy (v) a zisky (z). Jestliže někdo zvyšuje svůj důchod, tak jedině na úkor druhého. Zisk je vykořisťovatelský důchod - zkracuje důchod práce.
Mzda je pro Ricarda (a pro celou KPE) existenčním minimem zajišťuje reprodukci dělnické třídy. mzdový zákon - pokud by mzda vrostla, povede to k tomu, že se zvýší živ. úroveň, vroste populace, vzroste nabídka práce a to zase mzdu vrátí dolů (samoregulace trhu). Mzda je jediný důchod, který KPE umí jednoznačně interpretovat.


Článek podporuje:
plastové ohebné hadice pro chladící kapaliny

Žádné komentáře:

Okomentovat