Představitelé: Johan von Justi, Joseph von Sonnenfels
Kamerální věda – soustava názorů, poznatků, znalostí, které byly vyžadovány po státních úřednících v zemských komorách – otázky právní a hospodářské: problematika daní, příjmů do státní pokladny, nauka o živnostech, technologie výrob jednotlivých oborů, nauka o obchodu.
3. Formativní období KPE (pol. 17s. – 1776) – filozofové přiroz. zákonů a fyziokraté
Anglická větev (filosofové přirozených zákonů, zač. 1662)
- přirozený řád – myšlenka (i fyziokraté), že společnost je vždy ovládána přirozenými věčnými zákony, které mají původ v povaze člověka (oproti tomu historický přístup – německá historická škola, Marx, američtí institucionalisté – zákony společnosti mají svůj původ v historické zkušenosti) kritika merkantilismu, důraz na výrobu jako na sféru tvorby bohatství, pronikání liberálního myšlení do ekonomického kontextu. V tomto období nalezen mechanismus působení tržních sil.
Představitelé: W. Petty (17s, viz ), J. Locke (17s), D. North (17s), D. Hume (18.s).
John Locke - soukromé vlastnictví je přirozené, pokud je zděděno nebo získáno vlastní prací, spolu s Humem formuloval kvantitativní teorii peněz – hodnota peněz závisí nepřímo úměrně na jejich množství v zemi (pokud se zvýší množství peněz v zemi, vzroste ve stejném poměru i cenová hladina)
Dudley North – odmítal zásahy státu, požadavek volného obchodu, blahobyt nejsou drahé kovy ale práce v zemědělství a průmyslu
Žádné komentáře:
Okomentovat