vysvětl.: 6 Při odvozování keynesiánské křivky AD vycházíme z toho, že výše rovnovážného výstupu je determinována poptávkou. Reálný výstup je totiž pod úrovní potenciálního produktu, což znamená, že v zemi existují volné kapacity. Proto jsou výrobci při dané cenové hladině ochotni nabídnout jakékoli poptávané množství produkce.
Pokud jsou autonomní výdaje necitlivé na změnu úrokové míry potom při poklesu cenové hladiny, která povede k poklesu úrokové míry, nedochází k růstu autonomních výdajů. Rovnovážný výstup se tedy nemění. Necitlivost autonomních výdajů na úrokovou míru může být způsobena například pesimistickými očekáváními firem a spotřebitelů.
Za předpokladu, že ekonomika operuje pod potenciálním produktem (což je jeden z předpokladů modelu IS-LM), se jako jediný účinný nástroj stimulace výkonu ekonomiky jeví fiskální politika - konkrétně zvyšování vládních výdajů. Monetární politika je zcela neúčinná a ovlivňuje pouze cenovou hladinu a úrokovou míru.
Horizontální křivka LM a vertikální křivka AD
Křivka AD může být vertikální také v případě, kdy se ekonomika nachází v pasti likvidity. –Pastí likvidity nazýváme situaci, kdy je poptávka po reálných peněžních zůstatcích maximálně citlivá na úrokovou míru (h = ∞). Spekulační poptávka po penězích je schopna pohltit jakoukoli nabídku peněz (veškeré bohatství je drženo v penězích).
Žádné komentáře:
Okomentovat