Nejdříve se ustaví rovnováha na trhu peněz – rychleji se vyčišťuje. Na trhu peněz existuje za současné situace převis poptávky po penězích nad nabídkou („i“ je příliš nízká, aby vyčistila trh peněz). Protože je důchod na relativně vysoké úrovni a úroková míra nízká, lidé jsou ochotni držet více peněz než v současné době drží. Proto se snaží prodat dluhopisy. Na trhu dluhopisů vznikne přebytek nabídky nad poptávkou, poklesne jejich cena a roste výnosnost. Dojde tedy k růstu úrokové míry a vyčištění trhu peněz.
Na trhu statků existoval v bodě A přebytek agregátní nabídky nad agregátní poptávkou (úroková míra je příliš vysoká). Navíc díky vyčištění peněžního trhu úroková míra ještě vzrostla. Za této situace se výrobcům začnou hromadit zásoby, to je pro ně signálem, aby omezili výrobu. Omezují tedy výrobu a výstup ekonomiky začne klesat.
Klesá ovšem také poptávka po penězích (z motivu transakčního a opatrnostního). Dochází k poklesu úrokové míry, což zvyšuje autonomní výdaje závislé na úrokové sazbě (I a Ca) a zvyšuje poptávku ……..ekonomika se nakonec postupným přizpůsobováním dostane do rovnováhy (bod E0) – důchod se ustálí na úrovni Y0 a úroková míra na i0.
Matematické vyjádření rovnováhy
Rovnovážný důchod a rovnovážnou úrokovou míru lze zjistit vyřešením soustavy rovnic křivek IS a LM:
IS: Y = α(Ā – bi)
LM: i = (1/h)(kY – M/P)
Dosazením rovnice LM do IS za i dostaneme
Y = γĀ + γ(b/h)(M/P), kde γ = α/(1+ (α.b.k/h))
Rovnovážnou úrokovou míru potom dopočítáme z rovnice LM
i = (1/h)(kY – M/P)
Žádné komentáře:
Okomentovat