1. Účinky fiskální politiky v extrémním keynesiánském případě
V extrémním keynesiánském případě vycházíme z předpokladů fixních cen a nominálních mezd a výstupu pod úrovní potenciálního produktu. Uvažujeme uzavřenou ekonomiku. Křivka krátkodobé agregátní nabídky je horizontální na úrovní fixní cenové hladiny. Výrobci jsou při konstantních cenách a nominálních mzdách ochotni nabídnout jakékoli množství. Výstup ekonomiky je determinován výší agregátní poptávky. Agregátní poptávka je odvozena z modelu IS-LM – (pokles cenové hladiny vyvolá růst nabídky reálných peněžních zůstatků, pokles úrokové míry a růstu výdajů citlivých na změnu úrokové míry).
Fiskální expanze vyvolá růst agregátní poptávky a posun křivky AD doprava. Výstup ekonomiky vzroste, nezaměstnanost klesá, cenová hladina se nemění. Fiskální expanze je doprovázena růstem úrokové míry (posun či pootočení IS doprava).
Změna výstupu vyvolaná fiskální expanzí (restrikcí) zachycená v modelu AS-AD pro extrémní keynesiánský případ odpovídá změně výstupu v modelu IS-LM. Růst vládních nákupů statků a služeb vyvolá i v modelu AS-AD změnu výstupu odpovídající multiplikátoru fiskální politiky vynásobenému změnou vládních nákupů (ΔY = γ. ∆G, kde γ=α/(1+(α.b.k/h)), stejně je tomu u i transferů (ΔY = γ.c. ∆TR) a daní (ΔY = γ.c.(-∆TA)).
Žádné komentáře:
Okomentovat